اشو Osho

Bhagwan Shree Rajneesh باگوان شری راجنیش

  
  
  

لیست مطالب

آرامش منفی

تمام آن چیزهایی که دارید ارزش ذاتی دارند . هیچ چیزی نباید انکار شود ، همه چیز باید پذیرفته شود ، جذب شود ، آنگاه آدم فرد می شود . آن گام نخست است و گام نخست دشوارترین است .
زمانی که با خودت هماهنگ باشی ، ناگهان هماهنگی با دیگران را آسان می یابی ، زیرا دیگران فقط تو را منعکس می کنند ؛ آنها آیینه اند
آناند مانفرد . آناند یعنی سرور ، مانفرد یعنی انسانِ آرام . نام کامل تو یعنی انسان آرام و مسرور . آرامش به تنهایی کافی نیست مگر این که با شادی جاری شود . آرامش خوب است اما کافی نیست ؛ آرامش شرط ضروری برای مسرور بودن است اما آن خودش سرور نیست . قبل از این که فرد بتواند مسرور باشد باید در آرامش باشد ، اما فرد ممکن است در آنجا گیر کند ؛ فرد ممکن است هرگز به سوی سرور رشد نکند . فرد ممکن است فکر کند " من به خانه رسیده ام " . آن احساس به این دلیل می آید که آرامش چنان زیبا است که به نظر می رسد سفر به پایان رسیده است ، به نظر می رسد که فرد رسیده است . آرامش می تواند به تو احساس رسیدن را بدهد ؛ و بعد آن خطرناک است ، زیرا تا زمانی که سرور کسب نشود ، هیچ چیزی کسب نشده است . آرامش تنها میانه ی راه است ، سرور پایان است .


تنها آرام بودن منفی است . نوعی خالیا است ، بدون آشفتگی ، بدون سرو صدا ، اما آن نوعی مُردگی است . مگر این که گلها شروع به شکفتن در آن کنند و پرندگان شروع به خواندن کنند و موسیقی بیاید و فرد احساس رقص کند ، مگر این که آرامش به سرور و جشن تبدیل شود . به یاد بسپار که فرد نباید در آن گیر کند .
آن برای بسیاری رخ داده است ، به همین دلیل است که آن را می گویم . بسیاری از راهبان در دوران ها – مسیحی ، هندو ، محمدانی – در عقیده ی آرامش گیر کرده اند . فکر می کنند " این خانه است " . آن فقط استراحت گاه بود ؛ غایت همچنان در دسترس نبود . آنها آماده ی دریافت غایت بودند اما یک گام بیشتر لازم بود ؛ و آن گام از سرور است .
وقتی سکوت تو شروع به آواز خواندن کرد ، آنگاه رسیده ای . آنگاه خالیای تو خالی نیست: آن سرشاری است . آن خالی است و با این حال پر است . آن تجربه ای بسیار متناقض است: خالی از هر آنچه بی معنی است و پر از هر آنچه با معنی است .
دوا ویلما . دوا یعنی خدا ، ویلما یعنی جنگجوی مصمم – یک جنگجوی مصمم برای خدا . اگر فرد برای خودش مبارزه کند آنگاه از خدا و هستی دور می شود ، زیرا مبارزه برای خود فقط نفس را وارد می کند . آن را بیشتر متبلور می کند ، و وقتی غلط بسیار متبلور شد، انداختنش بسیار دشوار می شود . اما مبارزه برای خدا موضوع کاملاً متفاوتی است ، زیرا شرط اساسی انداختن نفس است ، و آنجا است که اراده لازم است .
بزرگترین اراده در زندگی انداختن نفس فرد است . چیزی بالاتر و بزرگتر از آن نیست و هیچ چیز دشوارتر از آن نیست . آن تقریباً غیرممکن است ، اما من می گویم تقریباً . آن اتفاق می افتد . آن اتفاق افتاده است . آن می تواند برای تو نیز اتفاق بیفتد .

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

قلم / فونت سایت

برای اینکه سایت در حالت بهترین دیده شود لطفا قلم (فونت) فارسی "یکان" را بروی سیستم خود نصب کنید - برای نصب کافیست  به سایت زیر رفته و فایل TTF را دانلود و سپس فایل دانلود شده را (به کنترل پنل سیستم عامل ویندوز خود رفته) و در پوشه فونت کپی کنید!

http://www.awebfont.ir/fonts?cat_id=1&fonts_id=1116