اشو Osho

Bhagwan Shree Rajneesh باگوان شری راجنیش

  
  
  

مدیتیشن

توصيه هايي براي تازه كاران در مديتيشن

فضاي كافي
هنگامي كه تصميم به مديتيشن مي گيريد ، گوشي تلفن را قطع كنيد و سعي كنيد در زمان و مكاني اين كار را انجام دهيد كه كمترين مزاحمت برايتان ايجاد شود .
هنگامي كه وارد اتاق مديتيشن مي شويد كفشهاي خود را از پا درآوريد زيرا بر روي زميني مقدس قدم مي گذاريد . در واقع نه تنها لازم است كفشهاي خود را از پا در آوريد و بيرون اتاق قرار دهيد بلكه هر آنچه باعث مشغوليت ذهني شما مي شود را نيز بيرون از اتاق بگذاريد و رها ، آزاد و سبك وارد اتاق مراقبه شويد .


از بيست و چهار ساعت شبانه روز ، بيست و سه ساعت را وقف كارها ،‌افكار و آرزوهاي خود كنيد و تنها يك ساعت را براي پرداختن به خود اختصاص دهيد . خيلي جالب است كه در نهايت متوجه خواهيد شد كه همين يك ساعت زمان واقعي زندگي كردن شما بوده و آن بيست و سه ساعت زماني بوده كه به هدر رفته است .
مكان مناسب
لازم است براي مديتيشن مكاني را انتخاب كنيد كه باعث تقويت كيفيت مديتيشن در شما شود . براي مثال نشستن زير يك درخت براي مديتيشن بسيار مناسب و بهتر از رفتن به سينما يا ايستگاه راه آهن براي اين كار است . رفتن به طبيعت ، كوهستان يا كنار رودخانه ، يعني جايي كه سرشار از حيات و زندگي است ، بسيار سودمند خواهد بود . درختان در مديتيشن دائمي قرار دارند ولي از اين نكته آگاهي ندارند . توصيه ي من به شما اين نيست كه تبديل به يك درخت شويد بلكه دوست دارم به يك بودا تبديل شويد . يك بودا در يك مورد با يك درخت مشترك است ؛ او به سر سبزي و پري يك درخت است و درست همانند يك درخت هميشه در حال جشن و سرور است البته با اين تفاوت كه درخت به صورت نا آگاه در اين حالت قرار دارد ولي يك بودا كاملاً آگاهانه چنين كيفيتي را تجربه مي كند و اين تفاوتي است بسيار بزرگ ؛ تفاوتي از زمين تا آسمان . بهتر است كنار درختي بنشينيد كه پرندگان بر روي آن در حال آواز خواندن هستند و رودخانه اي در كنار آن در حال گذر كردن است و صداي آن نيز گوش را نوازش مي دهد يا كنار آبشاري كه نواي موسيقي زيباي آن انسان را مدهوش مي كند ...
مكاني را پيدا كنيد كه در آن طبيعت هنوز بكر و دست نخورده باقي مانده است . در صورتي كه امكان دسترسي به چنين جايي نداريد درها را ببنديد و در اتاق خود باقي بمانيد . اگر اين امكان برايتان وجود دارد ، اتاقي را مختص مديتيشن در نظر بگيريد . حتي اگر نمي توانيد اتاقي را كاملاً براي اين كار اختصاص دهيد گوشه ي كوچكي كافي است . تنها لازم است كه حتي الامكان محل ثابتي را براي اين كار در نظر بگيريد . هر عملي كه انسان انجام مي دهد نوعي خاص از امواج را توليد مي كند . هنگامي كه شما به طور دائم در يك مكان به مديتيشن بپردازيد ، آن مكان خاص امواج مديتيشن را به خود جذب مي كند . هر روز كه شما در اين محل ثابت به مديتيشن مي پردازيد ، امواج خاص مديتيشن شما جذب اين محل مي شود و سپس روز بعد هنگامي كه دوباره به مديتيشن مي نشينيد ، اين امواج جذب شده در محل بر شما منعكس مي گردند و بدين ترتيب در عميق تر شدن مراقبه تان به شما ياري مي رسانند .
هنگامي كه شخصي در مديتيشن پيشرفت كند ، ديگر زمان و مكان براي او اهميتي نخواهد داشت و حتي خواهد توانست در سينما يا در ايستگاه راه آهن نيز به سادگي به مديتيشن بپردازد. براي مدت پانزده سال من به طور دائم به سرتاسر كشور هندوستان سفر كرده ام و براي مدت طولاني در قطار ، هواپيما يا در ماشين بوده ام ولي اين مسأله برايم هيچ تفاوتي نداشته و در كيفيت مديتيشن من خللي وارد نكرده است . هنگامي كه شما كاملاً در وجود خود عميق مي شويد ديگر مكان و زمان برايتان تفاوتي نمي كند ، ولي براي افراد تازه كار مسأله كاملاً متفاوت است .
هنگامي كه ريشه هاي يك درخت به طور عميق در زمين قرار مي گيرند ديگر اهميتي ندارد كه باد بوزد يا باران ببارد . ولي هنگامي كه درخت هنوز به شكل نهال است ، بسيار ظريف و شكننده است و حتي كودكي نيز ممكن است به راحتي آن را از خاك بيرون آورد .
راحت باشيد
وضعيت بدني شما هنگام انجام مديتيشن بايد به گونه اي باشد كه به سادگي بدن خود را فراموش كنيد . راحتي بدن چيست ؟ هنگامي كه شما بدن خود را فراموش مي كنيد ، كاملاً راحت هستيد . هنگامي كه به طور دائمي بدن خود را به ياد مي آوريد ، در راحتي و آرامش به سر نمي بريد . بنابراين تفاوتي ندارد كه روي زمين بنشينيد يا روي صندلي ، بلكه مهم اين است كه به هر صورت از لحاظ بدني احساس راحتي و آسايش كنيد . هنگامي كه بدن شما در آرامش و راحتي نباشد ، نخواهيد توانست به لايه هاي ظريفتر و عميقتر وجود خود وارد شويد و آرامش را در اين لايه ها تجربه كنيد . در صورتي كه نتوانيد در اولين لايه ي وجود خود – يعني لايه ي فيزيكي – آرامشي كسب كنيد ، راه براي تمامي لايه هاي بعدي بسته خواهد بود . اگر مي خواهيد واقعاً شاد و مسرور باشيد لازم است از ابتدا شروع كنيد و ابتدايي ترين لايه ، بدن شماست . آرامش و آسايش بدن پيش نياز و پيش شرط چشيدن سرور و آرامش دروني است
یکی از تکنیک های قبل مراقبه ها، مراقبه هاله حفاظتی میباشد که باید چند دقیقه طوری تصور کنید که هاله ای دورتان است که اجازه ورد هیچ گونه انرژی منفی را به شما نمیدهد، برای توضیحات بیشتر میتوانید به کتاب های مرتبط اشو مراجعه فرمائید (مهم)

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

قلم / فونت سایت

برای اینکه سایت در حالت بهترین دیده شود لطفا قلم (فونت) فارسی "یکان" را بروی سیستم خود نصب کنید - برای نصب کافیست  به سایت زیر رفته و فایل TTF را دانلود و سپس فایل دانلود شده را (به کنترل پنل سیستم عامل ویندوز خود رفته) و در پوشه فونت کپی کنید!

http://www.awebfont.ir/fonts?cat_id=1&fonts_id=1116