اشو Osho

Bhagwan Shree Rajneesh باگوان شری راجنیش

  
  
  

ترجمه های جدید

راه برای من بسیار ساده است

( سانیاسینی می گوید : شما گفتید راه برای من بسیار ساده است ، اما من نمی دانم چه چیزی را باید در خودم بشکنم. )
تو چیزی برای شکستن نداری ، به همین دلیل به تو گفتم ساده است. اما اگر بخواهی چیزی را بشکنی دشوار خواهد شد زیرا چیزی برای شکستن نداری ، در واقع به مشکلی نگاه می کنی که وجود ندارد.
صرفاً آسوده باش ؛ چیزی برای شکستن وجود ندارد ! به سادگی آسوده اش و شروع به لذت بردن از زندگی کن ! این نیایش توست. تو ابداً به کار نیاز نداری ، فقط به بازی نیاز داری. اگر کار کنی دردسر به وجود خواهی آورد ؛ اگر فقط بازی کنی چیزها خودشان ساکن خواهند شد.


می توانم دشواری ات را درک کنم زیرا همه می خواهند چیزی را بشکنند ، اما برای شکستن چیزی در وهله نخست به مانع و گره نیاز داری و تو هیچ مانع و گرهی نداری.
مانند این است که هیچ مرضی نداشته باشی و پیش دکتر بروی و برای گرفتن دارو اصرار کنی ... اما تو هیچ مرضی نداری ! تنها مرضی که داری همین عقیده داشتن مرض است ؛ این تنها بیماری است.
دکتر چه می تواند بکند ؟ به تو دارونما خواهد داد ، قرص شکر خواهد داد ، م م ؟ و خواهد گفت :« اینها را بخور و بیماری از بین خواهد رفت – نگران نباش. » اما تو راضی نخواهی شد زیرا می خواهی در ابتدا تو را به دقت معاینه کند. او باید معاینه اشعه ایکس را انجام دهد ، کاردیوگرام و چیزهایی مانند این.
اگر دکتر درباره این مشکلات بسیار متوجه باشد تو را نزد متخصص اشعه ایکس خواهد فرستاد ، تو را برای تست اوره و مدفوع خواهد فرستاد. او می داند که تو هیچ بیماری نداری اما فقط برای راضی کردن تو این کارها را انجام می دهد تا خیالت راحت شود. اما از همان آغاز او می توانست بگوید که تو هیچ بیماری نداری اما آن تو را راضی نمی کرد.
تو می توانی مشکل خودت را به وجود بیاوری ؛ مشکل آنجا نیست.  افراد زیادی هستند که هیچ مشکلی ندارند اما نمی توانند به این اعتماد کنند – که هیچ مشکلی ندارند. هیچ مشکلی نداشتن غیر معمول به نظر می رسد ، در واقع آنرمال است. وقتی همه مشکل دارند ، وقتی همه دیوانه می شوند و تو هیچ مشکلی نداری ، نمی توانی باور کنی که   می توانی اینچنین آنرمال باشی ، م م ؟
می بایست مشکلاتی پنهان شاید در جایی در ناخود آگاهت داشته باشی ، در گوشه و کنار تاریک روحت ، اما می بایست مشکلاتی داشته باشی ! چطور ممکن است که هیچ مشکلی نداری ؟ به همین دلیل نمی توانی بپذیری که مشکلی نداری ! می توانم سر تا پا ببینم که تو هیچ مشکلی نداری !
اگر می خواهی ، می توانی یک مشکل درست کنی ( خنده ) ، بعد می توانی آن را بشکنی ، اما این مسخره است. صرفاً از زندگی لذت ببر !
عشق بورز ، بخور ، کار کن و لذت ببر ! از لحظات کوچک لذت ببر. چیزهای کوچک آنجا هستند : مزه مزه کردن چای یا قهوه یا فقط دراز کشیدن در تخت و آسوده بودن ، لذت ببر ! و چنان آنها را لذتبخش بساز که خدایی شوند ، مقدس شوند.
چیزهای کوچک را به چیزهای بزرگ تبدیل کن. چنان از دوش گرفتن لذت ببر گویی که در حال نیایش هستی. و اگر شخص نتواند زیر دوش در حال نیایش باشد چگونه        می تواند عمیقاً در نیایش باشد ؟ بسیار زیباست ، آبی که بر تو می بارد خداست که بر تو می بارد ! این عنصرِ خداست و آب برای زندگی بسیار اساسی است. بدون آب زندگی نمی تواند وجود داشته باشد.
بدن تو حاوی هشتاد درصد آب است. در ماه زندگی نیست زیرا در آنجا آب نیست ، میلیونها ستاره بدون زندگی اند زیرا در آنها آب نیست. بدون آب ، زندگی نمی تواند وجود داشته باشد : اول آب می آید ، بعد زندگی شروع می شود. اولین لمحه از زندگی از دریا می آید ؛ در تکامل زندگی ماهی اولین است.
وقتی زیر دوش هستی ، ماهی شو. از آن لذت ببر ! بسیار زیباست. شالوده زندگی است، جوهر زندگی است. تاب بخور ، بخوان ، نیایش کن ... احساس قدردانی کن.
در حال خوردن ، از آن آیینی مقدس بساز. در هنگام عشق ورزی به زن ، از آن مدیتیشن بساز. با کودکت که بازی می کنی ، با خدا بازی کن ... زیرا فقط خدا هست ! نامها متفاوتند ، اشکال متفاوتند.
وقتی می گویم ساده است منظورم همین است. تو مشکلی نداری ، تو باید زندگی کردن را آغاز کنی ! و این پیام من به توست : زندگی کردن را شروع کن ! صبر نکن – مشکلی وجود ندارد که بخواهد حل شود ! ...
خوب است. پس سعی کن زندگی کنی. اگر نتوانی زندگی کنی مشکلات به وجود       می آوری ، پاییز خواهیم دید. و اگر احساس می کنی بدون مشکل زیستن بسیار دشوار است ، پاییز مشکل به وجود خواهیم آورد ، م م ؟ اما اگر به من گوش کنی ، بسیار ساده است.

برگردان: حامد مهری

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

قلم / فونت سایت

برای اینکه سایت در حالت بهترین دیده شود لطفا قلم (فونت) فارسی "یکان" را بروی سیستم خود نصب کنید - برای نصب کافیست  به سایت زیر رفته و فایل TTF را دانلود و سپس فایل دانلود شده را (به کنترل پنل سیستم عامل ویندوز خود رفته) و در پوشه فونت کپی کنید!

http://www.awebfont.ir/fonts?cat_id=1&fonts_id=1116